wtorek, 26 września 2017

Zdrowy sen

Szwedzcy naukowcy potwierdzili, że istnieje związek pomiędzy jakością i długością snu a naszym wyglądem zewnętrznym.
Po zakończeniu badania, którego wyniki opublikowano 15 grudnia 2010 roku w czasopiśmie medycznym „British Medical Journal”, John Axelsson i jego współpracownicy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie doszli do następujących wniosków: osoby, które się nie wysypiają, wydają się być w gorszym stanie fizycznym i wyglądają mniej atrakcyjnie niż osoby, które śpią wystarczająco długo.

 Brak snu może powodować zwiększenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera, depresję, a także zwiększone ryzyko wzrostu masy ciała.
Brak snu ma taki sam wpływ na nasze ciało i mózg jak starzenie się.
Sen krótszy niż pięć godzin wpływa na naszą zdolność orientacji w przestrzeni i sprawia, że na przykład nie pamiętamy, gdzie położyliśmy klucze. Po tak krótkim śnie potykamy się, wpadamy na przedmioty, nie trafiamy w stopnie schodów, brakuje nam słów lub wielokrotnie powtarzamy tę samą myśl.
Jeśli jesteś jedną z 40% osób na całym świecie, które mają problemy z zasypianiem albo cierpią na zaburzenia snu, to pewnie wiesz, że nie ma jednego oczywistego rozwiązania. Jednakże co noc postaraj się zapewnić sobie sześć do ośmiu godzin „dobrego” snu. Zbyt mała ilość snu może bowiem prowadzić między innymi do otyłości i rozwoju cukrzycy. Zostało to udowodnione podczas badań epidemiologicznych.
Przede wszystkim żadnych leków nasennych!

Niezależnie od Twojej motywacji, musisz wiedzieć, że nie można tego osiągnąć za pomocą środków chemicznych. Wszystkie leki nasenne mają działanie odwrotne do zamierzonego: sprawiają, że stajemy się roztargnieni, czujemy się senni i zmęczeni. Leki nasenne usypiają, ale nie pomagają wypocząć. Wykazano, że po zażyciu środków nasennych ludzie śpią niespokojnie, mają koszmary i często budzą się w nocy.

Oto kilka  sposobów na lepszy sen
  •     Kładź się spać w ciemnym pomieszczeniu. Obecność światła zaburza produkcję serotoniny i melatoniny (hormonu snu) oraz rytm okołodobowy szyszynki (która kieruje naszym zegarem biologicznym
  •     Przed pójściem spać nie oglądaj telewizji. Najlepiej w ogóle zrezygnuj ze stawiania telewizora w sypialni. Obraz telewizyjny prowadzi do nadmiernego pobudzenia naszego mózgu. Wpływa on także na pracę szyszynki (w sposób, o którym już wspomniałem powyżej). Korzystanie z telewizji i Internetu sprawia, że chodzisz spać o godzinę czy dwie później niż zwykle.
  •     W chłodne dni śpij w skarpetkach. Stopy to najmniej ukrwiona część naszego ciała, więc pierwsze się wychładzają. Ja osobiście biorę termofor z gorącą wodą, szybciej zasypiam.Kiedy jest Ci zimno, zaczynasz się ruszać, aby się choć trochę rozgrzać. Sprawia to, że możesz budzić się w nocy, pogarszając tym samym jakość snu.
  •     Nie przegrzewaj sypialni. Staraj się utrzymywać w niej temperaturę około 18°C. Spij przy otwartym oknie.
  •     Nie trzymaj przy łóżku budzika ani innych urządzeń elektronicznych. Dźwięki i migające diody mogą przeszkadzać w zaśnięciu.
  •     Pamiętaj, że łóżko ma służyć tylko do spania. Jeśli często pracujesz w łóżku lub oglądasz w nim telewizję, możesz mieć problemy ze zrelaksowaniem się i zaśnięciem. Unikaj więc wykonywania tych czynności w łóżku.
  •     Pomyśl o oddzielnych sypialniach. Przeprowadzone niedawno badania (a także doświadczenie wielu pokoleń!) wykazały, że dzielenie łóżka z inną osobą może zaburzać sen, szczególnie wtedy, kiedy druga osoba wierci się, wstaje w nocy czy chrapie. Dr Neil Stanley, specjalista zaburzeń snu z Uniwersytetu Surrey (Anglia), zdecydowanie zaleca spanie w osobnych sypialniach. Przypomina on, że spanie w tym samym pomieszczeniu to „wynalazek” z czasów rewolucji przemysłowej, kiedy ludzie przenieśli się ze wsi do miast, w których mieszkania były drogie. W czasach imperium rzymskiego wspólne łoże nie służyło do spania, tylko... sam możesz się domyślić, do czego.
  •     Ćwicz regularnie. W ramach badania przeprowadzonego w Stanford Medical School (Kalifornia, USA) wykazano, że po sześciu tygodniach regularnych umiarkowanych ćwiczeń fizycznych uczestnicy badania zasypiali średnio o 15 minut wcześniej i spali 45 minut dłużej. Nie należy jednak ćwiczyć tuż przed snem, gdyż powoduje to nadmierne pobudzenie.
  •     Nie jedz słodyczy przed spaniem. Słodycze powodują, że jesteśmy nerwowi, a ponadto po kilku godzinach wywołują hipoglikemię, która może przerwać sen. Zamiast słodyczy zjedz lepiej na kilka godzin przed zaśnięciem wysokobiałkowy posiłek. Dzięki temu organizm wytworzy więcej melatoniny (hormonu snu).
  •     Kładź się spać zawsze o tej samej porze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz