sobota, 23 lutego 2013

Potrzebne minerały

Organizm zawiera około 30 pierwiastków, łączących się wzajemnie i wspólnie ze sobą reagujących. W ciągu doby dorosły człowiek wydala z moczem i kalem wiele soli mineralnych, Dlatego należy codziennie dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki minerałów. Biorą one udział we wszystkich podstawowych czynnościach: wzrost, rozwój, rozmnażanie, przemiana materii, czynność krwiotwórcza. Sztuczne sposoby otrzymywania soli mineralnych nie zapewniają połączeń pierwiastków, które znajdujemy w naturze

Według badań obecnie 44% gleb cierpi na brak magnezu, a za mało jest go w następnych 33%. Intensywne nawożenie gleb potasem, azotem jeszcze bardziej pogłębia deficyt magnezu. Według nowych danych, ponad 75% dorosłej populacji w krajach wysoko rozwiniętych, nie spożywa dostatecznej ilości magnezu.
Mieszkańcy rejonów o niskiej zawartości selenu w glebie częściej zapadają na choroby nowotworowe. Wraz z witaminą E ratuje serce i przedłuża młodość. Chociaż dla naszego zdrowia potrzebne są małe ilości selenu, to jego zasoby w glebie z roku na rok się kurczą.
Niedobór cynku, a nadmiar niklu zwiększa podatność na raka gruczołu krokowego. W przypadku raka narządów rodnych odkryto związek przyczynowy między niedoborem żelaza i witaminy C. Objawy niedoboru to: powstanie zmarszczek i bród w okolicy oczu, stres, infekcje, zaburzenia potencji, rozstępy skóry, siwienie, zaburzenia menstruacyjne, kurza ślepota, brak zmysłu smaku, problemy z prostatą, brak uczucia miłości do bliskich. Obecnie ludność cierpi na jego niedobór.
Wapń wpływa na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wykorzystanie przez organizm żelaza w procesie krwio-tworzenia. Podtrzymuje rytm zdrowego serca. W kościach i zębach znajduje się 99% wapnia. Pozostały 1% krąży we krwi i jest stały. Gdy nie dostarczmy odpowiedniej ilości wapnia, organizm pobiera go z kości i zębów, stąd osteoporoza, próchnica.
Chrom jest szczególnie potrzebny osobom starszym. Niedobór chromu prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi, cukrzycy, cukromoczu i zahamowania wzrostu.
Niedobór potasu w komórce jest pierwszym krokiem prowadzącym do jej śmierci. Jego braki mogą objawiać się: nerwowością, zmęczeniem, obstrukcjami, suchą skórą, trądzikiem, bólami głowy. Uczestniczy w procesach regulacji równowagi kwasowo-zasadowej oraz ciśnienia osmotycznego.
Gdy brakuje manganu możesz mieć szum w uszach, przytępienie słuchu, ubytek na wadze, suchą i popękana skórę, bóle stawów, pesymizm, niedokrwistość, opóźnienie wzrostu u dzieci, zmiany skórne i kostne, osłabienie płodności.
Fosfor występuje w każdej komórce ustroju, znajduje się przede wszystkim w kościach i zębach w postaci połączeń z wapniem. Jest najważniejszym pierwiastkiem energetycznym nerwów, intelektu i układu płciowego. Bardzo ważny jest stosunek wapnia do fosforu, który nie powinien być mniejszy niż 1:2, a optymalnie 1:1.
Gdy w twoim organizmie jest za mało choćby jednego pierwiastka, prowadzi to do niedoboru, zaburzeń zdrowotnych, chorób, a nawet śmierci.
Dzisiaj nasze pola nie byłyby w stanie wydać dobrych plonów bez stosowania sztucznych nawozów, a to co zbieramy nie wystarcz organizmom do utrzymania zdrowia. Dlatego pojawiły się suplementy-dodatki do żywności, którymi powinniśmy uzupełniać naszą dietę

2 komentarze:

  1. Zrównoważona dieta pozwala na dostarczenie wszystkiego co potrzebne do organizmu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń