sobota, 1 września 2012

Arginina

Dziś chciałam wam przedstawić kilka informacji o ARGININIE.

W 1998 roku została przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trzem naukowcom (Robert F. Furchgott, Louis J. Ingarro oraz Ferid Murad), którzy przeprowadzili badania nad aminokwasem L-argininą. Ich badania otworzyły drogę innym naukowcom, którzy wykorzystując dotychczasową wiedzę poszli znacznie dalej. L-arginina jest najważniejszym spośród 20 aminokwasów w naszym organizmie.

 Właśnie z argininy organizm wytwarza tlenek azotu. Tlenek azotu poprzez swoje interaktywne działanie w systemie naczyniowym, immunologicznym i nerwowym uczestniczy prawie w każdym procesie odbywającym się w komórkach. Produkcja tlenku azotu zmniejsza się z wiekiem, również w wyniku schorzeń serca i cukrzycy. Obniżona produkcja tlenku azotu może być również spowodowana stosowaniem preparatów antydepresyjnych, środków obniżających ciśnienie krwi, spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów. Każdy, komu zależy na lepszym funkcjonowaniu systemu sercowo-naczyniowego i zapobieganiu chorobom, będzie dbał o zwiększenie poziomu tlenku azotu w organizmie. Uzyska to dzięki L-argininie, przyjmowanej jako uzupełnienie diety codziennej.


Dziesiątki powodów przemawiających za argininą. Lista możliwości tego aminokwasu jest nieskończenie długa. Skoncentrujemy się tylko na następujących, naukowo potwierdzonych ustaleniach, wykazując, że każda osoba powinna przyjmować argininę dla zapewnienia sobie zdrowia i dobrego samopoczucia.
1. Arginina jest tysiąc razy silniejszym antyoksydantem od dotychczas znanych w naszym ciele. Właściwości antyoksydacyjne argininy są wsparciem dla rożnych układów naszego organizmu i może być ona ochroną przed schorzeniami serca, udarami, rakiem, cukrzycą, jak również spowalnia proces starzenia. Tlenek azotu wytworzony dzięki argininie jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni ze wszystkimi procesami zachodzącymi w komórce. Decyduje też o naszym stanie zdrowia, począwszy od systemu naczyniowego przez system immunologiczny, hormonalny i nerwowy.
2. Arginina kompleksowo chroni system naczyniowy i sprawuje kontrolę nad ciśnieniem i odkładaniem się złogów. Tlenek azotu reguluje tonus mięśni w arteriach, co pozwala na utrzymanie prawidłowego ciśnienia, chroniąc jednocześnie przed wysokim ciśnieniem czy dusznicą bolesną.
3. Arginina poprawia pamięć, w szczególności długotrwałą i może być pomocna w łagodzeniu następstw wywołanych przez demencję starczą i Alzheimera.
4. Arginina pobudza produkcję ludzkiego hormonu wzrostu, który ma wpływ na procesy spowalniające starzenie.
5. Arginina poprawia komunikację międzykomórkową między nerwami, a mózgiem.
6. Arginina wspiera i usprawnia funkcje immunologiczne przy zwalczaniu infekcji bakteryjnych.
7. Arginina jest pomocna przy cukrzycy. Reguluje wydzielanie insuliny przez trzustkę. Chroni przed powikłaniami.
8. Arginina zapobiega przed podziałem komórek rakowych.
9. Arginina kontroluje poziom cholesterolu poprzez obniżanie poziomu LDL.
10. Włączenie do codziennej diety argininy pomogło wielu osobom cierpiącym na zaburzenie erekcji, schorzenia naczyniowe i cukrzycę.
11. Arginina posiada właściwości hamujące tworzenie się skrzepów, co zmniejsza ryzyko ataku serca i udaru.
12. Arginina obniża wysokie ciśnienie krwi u kobiet ciężarnych, które jest zagrożeniem dla przyszłej matki i nienarodzonego dziecka.
13. Arginina jest pomocna przy astmie, ponieważ udrażnia drogi oddechowe. Pomaga też przy innych dolegliwościach płuc.
14. Arginina poprawia tonus mięśni zwierających, chroni przed hemoroidami.
15. Arginina odbudowuje słabą muskulaturę i pracuje nad zmniejszeniem tkanki tłuszczowej, zwiększa tolerancję na obciążenia i polepsza sprawność sportową. Z tego powodu jest bardzo przydatna przy odchudzaniu i ćwiczeniach siłowych.
16. Arginina jest pomocna w wyrównaniu szkód w układzie krwionośnym i w płucach, spowodowanych paleniem tytoniu.
17. Arginina przyśpiesza gojenie ran i rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych.
18. Arginina zastosowana do usprawnienia funkcji prostaty przynosi dobre rezultaty.
19. Arginina bierze udział w syntezie kolagenu, pozytywnie działa na masę kostną, może zapobiegać tworzeniu ubytków kostnych. względnie łagodzić postęp osteoporozy.
20. Arginina ma zastosowanie w schorzeniach wrażliwego jelita i wrzodów powstających w wyniku stresu.
21. Arginina może poprawić funkcjonowanie nerek i spowolnić proces chorobotwórczy przy niewydolności chronicznej. Ochrania nerki, co może być również pomocne przy cukrzycy.
22. Przeprowadzone badania wykazały pozytywne rezultaty w likwidacji skutków schorzeń systemu naczyniowego, nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu, ataku serca, udaru, niewydolności serca i schorzeń naczyń krwionośnych. Jej potencjał umożliwia nie tylko działanie profilaktyczne, ale w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną - likwidację bólu serca.
23. Arginina poprawia sprawność seksualna. Blisko 80% wszystkich zaburzeń erekcji jest spowodowana schorzeniami systemu naczyniowego. Tlenek azotu jest tu wielką szansą. Badania potwierdziły , że niski poziom argininy i tlenku azotu zmniejsza sprawność seksualną. Wykazały również, że uzupełnienie poziomu argininy może wspomóc kurację przy zaburzeniach erekcji. Tlenek azotu wywarzany z argininy nie tylko zwiększa intensywność i czas erekcji, ale także dzięki lepszemu ukrwieniu, daje większą satysfakcję seksualną kobietom.
Długa lista prawda czyli warto dostarczyć do naszego organizmu tą cudowną substancje jak to zrobić napisze w następnym poście.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz