poniedziałek, 28 marca 2011

Dieta SOUTH BEACH

Dieta oparta jest nie na liczeniu kalorii i drastycznym ogra­niczaniu jedzenia, ale na zmianie sposobu żywienia. Jadłospis układa się tak, by nie dopuścić po jedzeniu do gwałtownego wzro­stu stężenia glukozy we krwi.
Na wysoki poziom glukozy nasza trzust­ka odpowiada gwałtowną produkcją insuliny, hormonu umożliwia­jącego spalanie cukru i sprzyjającego magazynowaniu tłuszczu.
Gdy insuliny jest dużo, nie dość, że organizm chętnie odkłada zapasy, to jeszcze szybciutko trawi cukier i znów stajemy się głodni.
To, czy dana potrawa znacznie podwyższa stężenie glukozy, czy nie, określajej indeks glikemiczny. Bezpieczne potrawy to te, któ­rych indeks jest mniejszy niż 55 (np. surowe warzywa, chleb pełno-ziarnisty, chude mięso, dziczyzna, ryby, orzechy, czerwone wino). Zabronione są: cukier, ziemniaki, gotowane buraki, marchew, dynia, melony, banany, rodzynki.
Dieta polecana tym, którzy są gotowi na stałe zmienić sposób od­żywiania się. Wprawdzie nie chudniemy błyskawicznie, ale za to (je­śli jesteśmy sumienni) na stałe. Dieta stabilizuje poziom glukozy w organizmie, polecana j est więc osobom zagrożonym cukrzycą lub na nią cierpiącym. Zmniejsza też ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krążenia.
ZALETY:
Dieta Montignaca to w zasadzie po prostu kuchnia śród­ziemnomorska. Jest zróżnicowana, zdrowa i może być stosowana przez całe życie. Pozwala schudnąć zwłaszcza tym, których nadwa­ga brała się z zamiłowania do słodyczy.
WADY:
Efekty nie są natychmiastowe. Niekiedy waga zaczyna spadać dopiero po kilku miesiącach diety.

1 komentarz:

  1. Oczywiście ważne są tzw. NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu.

    OdpowiedzUsuń