niedziela, 31 stycznia 2016

Hindusi nie chorują na raka, dlaczego?



Czy wiecie, że Hindusi do swoich potraw dodają kurkumę, bo o niej mowa, to istne złoto - lekarze jednego z najstarszych systemów medycznych na świecie, ajurwedy polecają ją w swoich naukach jako drogocenny środek leczniczy. Nie należy zapominać że w tej kulturze jedzenie - w tym i przyprawy - traktowane są jak lekarstwa - niejako profilaktycznie.
 1. Naturalny antybiotyk

Kurkumina ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.Jednak substancja, aby była skuteczna, powinna być stosowana przez dłuższy czas, ponieważ dość trudno wchłania się do naszego krwioobiegu. Szczyptę tej leczniczej przyprawy możesz dosypać niemalże do każdego dania - nie ma ona specjalnie wyczuwalnego smaku, jedynie barwi na żółto absolutnie wszystko :)

2. Działa przeciwnowotworowo

Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) Hindusi, znani z używania leczniczych przypraw i zamiłowania do medycyny naturalnej i ajurwedyjskiej, średnio ok 10 razy rzadziej chorują na raka niż mieszkańcy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Curry i kurkuma pojawia się niemalże w każdej potrawie indyjskiej kuchni - jej regularne stosowanie pomaga na bieżąco usuwać drobne stany zapalne w organizmie. Co więcej, najnowsze badania (dr. Suja Sukumar z Uniwersytetu Johna Hopkinsa) wykazują, że kurkumina działa na poziomie molekularnym blokując działanie NF-kb, białka przyczyniającego się do powstawania m.in. nowotworów i innych chorób przewlekłych.  Wynika z tego, że regularne stosowanie kurkumy w kuchni pomaga zwalczać nie tylko istniejące komórki rakowe, ale też zapobiega powstawaniu nowych.

3. Pomaga na schorzenia układu pokarmowego

Kurkuma ma działanie żółciopędne, łagodzi niestrawność, stosowana jest także w zapaleniu pęcherzyka żółciowego i pomaga chronić wątrobę.


4. Wspomaga pracę mózgu

Odkryto że komórki mózgowe mogą się mnożyć (do niedawna sądzono że nie ma takiej możliwości), jednak potrzebują do tego białka, zwanego czynnikiem neurotroficznym (BDNF). 

Zbyt niski poziom BDNF może powodować depresję, chorobę Alzheimera i ogólnie obniżyć sprawność pracy mózgu. Badania potwierdzają że kurkumina może wpływać na zwiększenie stężenia tych białek w mózgu.  Naukowcy sądzą, że odkrycie tego mechanizmu może oznaczać także przełom w leczeniu chorób mózgu i depresji.

    5.Jest naturalnym eliksirem młodości Kurkumina ma podwójne działanie antyoksydacyjne. Pomaga neutralizować wolne rodniki blokując ich działanie, a jednocześnie pobudza własne mechanizmy antyoksydacyjne organizmu. Dzięki temu zatrzymują się procesy starzenia się organizmu, a Ty możesz się cieszyć długim, zdrowym życiem.

4 komentarze: