wtorek, 5 marca 2013

Kiełki

 Kiełki na nowo odkryte, jako żywność, która w naturalny sposób zaopatruje organizm w substancje   odżywcze i witalne w skoncentrowanej formie. Można je wytwarzać samodzielnie bez specjalnych nakładów finansowych.
Podczas kiełkowania zawarte w nasionach substancje odżywcze przetwarzane są tak, że organizm potrafi je łatwiej przyswoić, a ilość substancji witalnych zwiększ się wielokrotnie. Powoduje to pobudzenie przemiany materii oraz zniknięcie niedoborów, które są tak powszechne. Zarodki są zawsze świeże, smaczne i mogą znakomicie urozmaicić nasz jadłospis. Możemy dodawać je do sałatek i surówek, chleba, mesli. Poddusić lekko, jako jarzynkę, zapiec z serem, dodać do pizzy itp.

Hodowla kiełków wywodzi się z Azji i posiada wielowiekową tradycję. Prekursorem tej metody w XX wieku był dr Clive McKay.
JAK HODOWAĆ KIEŁKI
Nasiona powinny pochodzić z upraw ekologicznych i posiadać dużą zdolność kiełkowania. Jest to bardzo ważne, gdyż już kilkanaście niekiełkujących ziaren psuje całą hodowlę. Wszystkie słoiki, tacki, sitka itp. użyte do hodowli nasion muszą być po użyciu wyparzone w celu likwidacji ewentualnych bakterii.

Kiełki do wzrostu potrzebują:

    Światła – lubią światło rozproszone. Tackę można przykryć serwetką i wstawić na szafkę       kuchenną.
    Wody – nasiona muszą być wilgotne, ale nie za mokre. Woda z kranu musi być przefiltrowana przez filtr węglowy lub przegotowana.
    Ciepła – najodpowiedniejsza temperatura do kiełkowania to 17-20 stopni C.
    Tlenu – stały dostęp powietrza.
    Miejsca – nie należy sypać na tacę więcej niż 2 -3 warstwy nasion.

Ponżej kilka filmików jak hodować kiełki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz