sobota, 22 września 2012

Barwy i człowiek c.d. III

Oddziaływanie kolorów na psychikę człowieka   
Czerwony 

To kolor ciepły, ekstrawertyczny.
Stymuluje do energicznego, aktywnego działania. Człowiek noszący ten kolor sygnalizuje posiadanie dużej siły witalnej, ognia, namiętności seksualności. Ubieranie sie w ten kolor ten to chęć zwrócenia na siebie uwagi.
Zbyt duże nasycenie kolorem może powodować gniew, furię, upór, bunt, brutalność, bezwzględność, skłonność do obrażania innych, a także gruboskórność.

Kolorem można oddziaływać pozytywnie przy braku energii do działania, w bezradności i zniechęceniu, w stanach depresyjnych i melancholii.
Koloru nie można stosować u ludzi o temperamencie sangwinicznym, cholerycznym lub histerycznym.
Kolorem dopełniającym, inaczej neutralizującym (aby zapobiec przedawkowaniu koloru lub by zniwelować jego nadmiar) jest turkusowy.
Pomarańczowy
To kolor mniej ciepły od czerwonego, ekstrawertyczny, i asertywny i bardziej od poprzedniego konstruktywny, inspirujący i twórczy. To źródło energii i sił psychicznych.
To kolor ludzi, którzy są lub chcą być śmiali  i żądni przygód, pełni entuzjazmu  i zapału do działania.
Ludzie preferujący ten kolor są pewni siebie i zdecydowani, uśmiechnięci i zadowoleni z życia, pełni humoru, chętnie podejmujący każdą dyskusję czy rozmowę, przedsiębiorczy.
Kolor nie jest wskazany dla ludzi łatwo irytujących się  lub cierpiących na stresy.
Kolorem tym,  będącym dobrym uzupełnieniem czerwonego,  można leczyć melancholię, apatię, zniechęcenie, smutek, paraliż myślowy, a krańcowo – całkowitą utratę witalności.
Kolorem dopełniającym jest niebieski.
   
Żółty 
Jest kolorem najbardziej lekkim, przejrzystym  i ciepłym
To ulubiony kolor ludzi na wysokich stanowiskach oraz ludzi wykonujących wszelkie prace umysłowe. Kolor ten stymuluje pracę mózgu, staranność wykonywanej pracy,  inspiruje, oświeca, ułatwia przyswajanie wiedzy, logiczne myślenie,  zwiększa otwartość,  bystrość i wnikliwość umysłu, daje mądrość  i ułatwia zajęcie się szczegółami.
Ludzie noszący dodatki do strojów  w tym kolorze chcą być bardziej pozytywnie i optymistycznie nastawieni do życia. Pragną nadziei i  poczucia, że wszystko potoczy się szczęśliwie.
Przedawkowanie koloru to skłonność do samokrytyki, niedobór to  krytyczne nastawienie do innych.

Nadmiar koloru może wiązać się z wystąpieniem wyrachowania, złośliwości, mściwości i skłonności do oszustw, a także przebiegłości, chytrości, postawy kontrolującej czy schlebiającej komuś.

Kolor pozwala zwalczać melancholię, zniechęcenie, apatię, również depresje i głęboki pesymizm.
Kolor nie jest zalecany dla osób cierpiących na ostre choroby umysłowe, lękliwe i bojaźliwe.
Kolorem dopełniającym (neutralizującym)  jest fioletowy.
Zielony
To kolor odświeżający, uspokajający, kojący nerwy, zaprowadzający równowagę, przywracający spokój i wyciszenie. To kolor przyrody, odnowy życia.
Ktoś noszący stroje w tym kolorze nie chce wyróżniać się z tłumu. Jego główne cechy to uczciwość, przyzwoitość, skrupulatność i
zrozumienie. Kolor ten łagodzi odczuwanie strachu i szoku doznawane w sytuacjach traumatycznych, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, koi nerwy i ataki wściekłości, działa ogólnie pozytywnie na psychikę.
Zastosowany w nadmiarze nazbyt uspakaja  powodując senność, również zmęczenie i rozdrażnienie.
Koloru nie można stosować dłuższy czas.
Kolorem dopełniającym jest malinowy.
Turkusowy 
(kolor mieszany – niebieski i zielony)
Kolor ulubiony przez ludzi o osobowości cichej, przystępnej, pełnej odświeżającej, młodej  energii i dobrego samopoczucia. Cechuje ich otwartość umysłu, spostrzegawczość, również uczynność. Stosowanie tego koloru sprzyja uwydatnieniu takich cech oraz sygnalizuje chęć zwrócenia na siebie uwagi.
Negatywny aspekt koloru to zamęt i niezdolność do dokonania zmian w swoim życiu, niedojrzałość, izolacja od życia, odseparowanie od ludzi, uczucie bezsensu i pustki, chwiejność emocjonalna.
Kolor dopełniający- czerwony.
Niebieski
To kolor chłodny.
To kolor osoby nieagresywnej, solidnej, uporządkowanej, oddanej ideałom, taktownej, godnej zaufania, pragnącej ciszy i spokoju, czasami nawet odosobnienia.
Kolor uspakaja, odświeża i regeneruje system nerwowy.
 
Nadmiar koloru może powodować roztargnienie i zmienność, poczucie winy, nieufność,  niedowierzanie, niechęć do dokonywania zmian, brak taktu, zazdrość. Sprzyja pogrążaniu się w marzeniach oraz niedbalstwu, lenistwu, znudzeniu.
Niebieskiego nie poleca się w leczeniu melancholii czy depresji.
Kolorem dopełniającym jest pomarańczowy.
Indygo
To kolor zimny, bardzo czynny, o tendencji znieczulającej, co pozwala na złagodzenie odczuwania ostrych bólów somatycznych. Od strony emocjonalnej stymuluje ostrość pięciu zmysłów, intuicję oraz wycisza podniecenie umysłowe.
Fioletowy
To kolor dla osoby, która chce zaznaczyć swoją szlachetność, pokorę, idealizm  i świętość (np. osoba duchowna). 
Ma własności kreatywne i duchowe. Noszenie tego koloru sprzyja rozwinięciu w sobie poczucia własnej wartości, godności osobistej i poczucia szacunku do siebie samego i do swoich poczynań, ambicji. Pomaga w określeniu swojej tożsamości. Wiąże się z tolerancją i rozwagą.  
Zbyt duże nasycenie tym kolorem powoduje u człowieka dumę, arogancję, brak wytrzymałości, nierozważność, ujawnia postawę konfliktową, roszczeniową i pełną wymagań, pozbawiona krytycyzmu wobec siebie.
Kolor stosuje się w silnych nerwicach o podłożu psychicznym, przy występowaniu irytacji, w stanach wściekłości, nienawiści, zazdrości, a także niepokoju, podnieceniu, w nieuzasadnionym strachu, nerwowości.
Kolorem  dopełniającym jest żółty.
Malinowy 
(różowy)
To kolor miłości, serdeczności, ciepła, troski i współczucia. Oznacza miękkość, delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy dla innych i sobie samemu. Ze względu na obecność czerwieni, jest sygnałem zmysłowości.
Negatywne aspekty koloru to snobizm i arogancja, dominacja i fanatyzm, izolowanie się, brak poczucia własnego bezpieczeństwa i własnej wartości, niedocenianie i niezauważanie własnych potrzeb.
Kolorem dopełniającym jest zielony.
Brązowy
To kolor związany z ziemią i trwałym w niej osadzeniem. Oznacza osobę dobrze zakotwiczona w realiach rzeczywistości, poważną, praktyczną i konkretną, pewną siebie, wierzącą w swoje możliwości i umiejętności, osobę, na której można polegać, chętnie spełniającą codzienne obowiązki, oddaną rodzinie, przyjaciołom, pracy.
Czasem jednak cierpi ona na brak poczucia bezpieczeństwa i  stabilizacji.
Czarny
To kolor ciepły, uspakajający i wyciszający. Postrzegany przeważnie  jako kolor smutku, pokuty i śmierci.
To kolor dla osób, które chcą podkreślić swoją klasę,  szacowność, autorytet. Preferują go ludzie odrzucający lub buntujące się wobec norm społecznych, pragnące odizolowania.
Biały
To brak koloru, to czystość, niewinność i nieskazitelność, czyli doskonałość. Harmonizuje i przywraca równowagę w organizmie.  

 
Możesz ubarwić swoje życie, zwiększąjąc swoje dochody. Jak? Dowiesz się na moim blogu   
ZARABIANIE W INTERNECIE


Opublikowano Za Natura medica.pl





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz