piątek, 14 września 2012

Barwy i człowiek c.d. II


Konstytucja człowieka a narząd (element) - emocja:
·        Wątroba (Drzewo) – zachowanie: choleryk, nerwowy, hałaśliwy, nieśmiały lub nieustraszony, zasypia poźno.
·        Płuca (Metal) – zachowanie: powolny, ospały, męczy się, zrzęda, chudy, blady, zmarzluch, zasypia wcześnie.
·        Serce (Ogień) – zachowanie: labilny emocjonalnie, nadwrażliwy, niespokojny, drażliwy, nieposłuszny, krnąbrny lub łatwo ulegający.
·        Nerki (Woda) – zachowanie:  zasmucony, zamknięty w sobie, tajemniczy, nadwrażliwy, wątły, łatwo marznie, wstaje wcześnie.
·        Śledziona/Trzustka (Ziemia) – zachowanie: wesoły, żwawy, beztroski, spóźnialski, łakomy, zwłaszcza na słodycze, wstaje późno.

Współzależność występuje również między organem wewnętrznym a odpowiadającym mu kolorem:
·        serce – kolor czerwony,
·        wątroba- żółty,
·        śledziona/trzustka – pomarańczowy,
·        płuca- biały,
·        nerki –czarny.
Niedobór określonego koloru, na przykład w w spożywanej żywności, skutkuje osłabieniem odpowiedniego narządu i odwrotnie, nadmiar powoduje nadaktywność danego kręgu funkcjonalnego.
 
Kolory a instynktowne zachowania człowieka
Człowiek przebywał od zawsze w otoczeniu kolorów i barw i umiał je instynktownie wykorzystać w łagodzeniu różnych stanów duszy i ciała. Potrafił otaczać się potrzebnymi barwami, nosił odpowiednie do swoich nastrojów i emocji ubrania, gustował w określonej barwy kwiatach. Zamiłowanie lub niechęć do jakiegoś koloru mogło wiele o nim powiedzieć. Niechęć do określonej barwy, np. ubioru mogła świadczyć o nadaktywności czy nadmiarze tego koloru w jakiejś części organizmu, a pragnienie ubierania się w określoną barwę – o niedoborze bądź słabej aktywności któregoś narządu.
Dziś człowiek zagubił swój instynkt i często, chociaż nie czuje się dobrze z jakimś kolorem, otacza się nim,  goni  za modą, ulega presji  robiąc coś wbrew swoim potrzebom lub bez głębszego zastanowienia. A kolory oddziałują swoją mocą na jego system energetyczny, na jego ciało, emocje i psychikę, pozytywnie lub negatywnie. Mogą pobudzić lub uspokoić, podrażnić lub złagodzić, ogrzać lub oziębić. 
Patrząc na nie z tej strony, znaczenia nabierają takie określenia, jak: „spojrzeć przez różowe okulary”, „mieć szare życie”, „widzieć wszystko w czarnych barwach”,  „marzyć o niebieskich migdałach”, a także pojęcia: kolory ciepłe , zimne, żywe, stonowane, ponure czy mdłe. 

Najwyższy więc czas docenić ich wpływ na nasze organizmy i  powrócić do prawidłowego korzystania z ich właściwości.
Opracowano wiele testów psychologicznych ułatwiających poznanie zapotrzebowania na kolory. Już w roku 1810 Johann Wolfgang Goethe sygnalizował związek barw z emocjami. Oto jego koło kolorów:  
Psychologię koloru rozwijało wielu  naukowców, wśród nich Hermann Rorschach i Max Lüscher. Ten pierwszy potrafił określić cechy osobowości pacjenta w sferze uczuć, pragnień, dążeń, postaw, przekonań i woli na podstawie zdolności rozpoznawania przez niego kolorowych plam. Ten ostatni opracował szczegółowy test kolorów wyjaśniający ich wpływ na osobowość człowieka.


Możesz ubarwić swoje życie, zwiększąjąc swoje dochody. Jak? Dowiesz się na moim blogu   
ZARABIANIE W INTERNECIE

Opublikowano Za Natura medica.pl

1 komentarz:

  1. konstytucja a narzad naprawda sie sprawdza :D!
    pozdr.,
    http://your-naturalhealth.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń