czwartek, 7 lipca 2011

Leczenia ziołami-schorzenia neurologiczne

Dla wszystkich którzy nie chcą sie truć chemicznymi lekami podaje przepisy naszych babć,  które radziły sobie z różnymi chorobami za pomocą ziół.
Bezsenność
Przeciętnie człowiek przesypia 1/3 część swojego życia. Sen to zjawisko powszechne i naturalne i może dlatego poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. Czym on jest tak naprawdę, uświadamiamy sobie dopiero wtedy, gdy wystąpią z nim kłopoty.  Za sen odpowiedzialny jest centralny układ nerwowy człowieka. Tak więc w mózgu znajduje się ośrodek snu i czuwania. Rytmiczność czuwania i snu zależy od tzw. „zegara biologicznego człowieka" i od czynników zewnętrznych. Mechanizm fizjologiczny tego zegara znajduje się w części mózgu zwanej podwzgórzem. Oprócz snu i czuwania reguluje ono także temperaturę ciała, wydzielanie hormonów, przemianę materii i inne czynności.  Pomocne przy bezsenności będą z całą pewnością poniższe porady.

Lecznicze przepisy:
1. Zmieszać 30 g korzenia waleriany, po 10 g ziela mięty pieprzowej, kwiatu kuklika pospolitego, kwiatu lawendy, ziela pierwiosnka, ziela dziurawca i 20 g ziela melisy. Ciepłą herbatę pić 2 razy dziennie (rano i przed snem) po 1 szklance.
2.  Zalać szklanką wrzącej wody 1 łyżkę melisy. Po naciągnięciu pić 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu.
3.  Łyżkę rozdrobnionych korzeni waleriany (kozłka lekarskiego) zaparzyć w 1 i 1/2 szklanki wody, przecedzić po 30 minutach i pić po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie.
4. Zmieszać po 50 g liścia mięty pieprzowej i melisy, koszyczek rumianku, szyszki chmielu oraz ziela serdecznika. 1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i odstawić do naciągnięcia na 15 minut. Po przecedzeniu pić szklankę naparu przed snem. Stosować do wyczerpania ziół.
5. Zmiażdżyć na proszek 2 płaskie łyżeczki kozłka lekarskiego i zalać 250 ml spirytusu. Odstawić na 10 dni. W tym czasie pojemnikiem od czasu do czasu wstrząsać. Spożywać po 60 kropli nalewki wlanych do szklanki gorącego mleka przed snem.
Bóle głowy i migrena Ból głowy może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Do przyczyn wewnętrznych należą m.in.: urazy głowy, zapalenie zatok nosowych, nieżyt nosa, skrzywienie kręgosłupa i wiele innych trudnych do rozpoznania. Natomiast migrena jest szczególnym rodzajem bólu głowy, występującym napadowo. Tym napadom mogą towarzyszyć zaburzenia wzroku, żołądka i jelit. Zioła i preparaty roślinne mają korzystne działanie w zwykłych bólach głowy, natomiast przy migrenie można je podawać wspomagająco.
Lecznicze przepisy:
1. Zmieszać po 100 g kwiatu rumianku i lipy oraz po 50 g liści melisy, mięty pieprzowej, ziela dziurawca, jemioły i nostrzyka. Wsypać łyżeczkę ziół na szklankę wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 20 minut i przecedzić. Pić rano i wieczorem po 1 szklance lekko ogrzane.
2.  Zmieszać po 50 g liścia melisy, ziela dziurawca i kwiatu pierwiosnka oraz po 20 g korzenia kozłka lekarskiego, kwiatu lawendy i szyszek chmielu. Łyżeczkę ziół wsypać do szklanki wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 20 minut. Po przecedzeniu lekko podgrzać i pić rano i wieczorem przy migrenie.
3. Łyżkę wysuszonego ziela lebiodki pospolitej zalać 500 ml wrzącej wody. Zawinąć, odstawić na 30 minut i przecedzić. Przyjmować po 1/2-2 szklanki 2-3 razy dziennie.
Uwaga! Nie należy używać w czasie ciąży.
4.  Łyżkę wysuszonych kwiatów bzu syberyjskiego zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 20 minut pod przykryciem i przecedzić. Pić 1/4 szklanki 3-4 razy dziennie na 15 minut przed posiłkami. Można dosłodzić miodem.
5.  Zalać szklanką wrzącej wody łyżkę zmielonego korzenia kozłka lekarskiego i gotować 15 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Zażywać 1 łyżkę 3 razy dziennie.

1 komentarz:

  1. Fajne rzeczy można przeczytać na http://tojefura.com , jest tam m.in. opisana nowa metoda wykrywania raka. Myślę, że warto się zainteresować tematem.

    OdpowiedzUsuń